uz-logo-pion-2.png

Aktualności

Lotnisko w Przylepie pełne dronów. Za nami Air Drone Expo Lubuskie 2025

19.05.2025
fot. K. Adamczewski

Świat edukacji, biznesu i nowoczesnych technologii można ze sobą połączyć - przekonywano w czwartek 15 maja br. na terenie Aeroklubu Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze - Przylepie, gdzie zorganizowano pierwsze w naszym regionie targi dronów Air Drone Expo Lubuskie 2025. Oprócz kilkudziesięciu wystawców i części konferencyjnej oraz prelekcji dotyczących budowy, funkcjonalności i wykorzystania bezzałogowych statków powietrznych, na uczestników wydarzenia czekały także pokazy lotów dronów. Wszystko po to, żeby utworzyć szeroką sieć powiązań różnych interesariuszy, którzy wykorzystują technologie dotyczące bezzałogowych statków powietrznych (UAV).

ADEL 2025 było także okazją do promocji kierunków studiów związanych z wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych. Obecnie w ofercie dydaktycznej Uniwersytetu Zielonogórskiego znajdują się inżynieria lotnicza, mechatronika, inżynieria mechaniczna oraz bezpieczeństwo i higiena pracy. - Zależy nam, żeby absolwenci szkół średnich znaleźli miejsce na kierunkach technicznych właśnie u nas. Jako uczelnia jesteśmy zainteresowani nie tylko rozwojem gospodarczym, technicznym i naukowym, ale też kształceniem przyszłych specjalistów z tej branży. Już po stoiskach widać, jak dużą wagę przykłada się do tego typu technologii, która funkcjonuje w naszym życiu codziennym. Wystawcami są między innymi służby mundurowe, nadzór techniczny i uczelnie wyższe. - mówi prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski, Rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Air Drone Expo Lubuskie 2025 skierowano przede wszystkim do uczniów szkół średnich, studentów i pracowników naukowych oraz przedstawicieli firm, związanych z technologiami budowy i zastosowania bezzałogowych statków powietrznych. - Branża dronowa to dziś nowoczesny i innowacyjny przemysł. Dzisiejsze targi wpisują się idealnie w strategię miasta. Chcemy, żeby Zielona Góra była nowoczesna. Mamy nadzieję, że dzisiejsze targi i wymiana doświadczeń będą także możliwością rozwoju dla Zielonogórskiego Integratora Biznesowego. Musimy cementować nasze potencjały naukowe, gospodarcze. - komentuje Marcin Pabierowski, prezydent miasta Zielona Góra.

Według organizatorów wydarzenia - targi Adel 2025 to też przykład dobrej współpracy pomiędzy uczelnią, samorządem i instytucjami państwowymi. W tym przypadku z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Zielonej Górze. - To jeden z dowodów, że nasza współpraca się układa i mamy wspólne cele - zatrzymanie młodych osób w regionie. Najpierw poprzez studia, później dzięki dobrze płatnym stanowiskom pracy.  Dzisiejsze targi to branża przyszłości, z ogromnym potencjałem. Należy zachęcać młodzież do tego, żeby kształciła się właśnie w tych kierunkach. Dziś bezzałogowe statki powietrzne są wykorzystywane nie tylko w celach hobbystycznych i fotograficznych czy filmowych. Mówimy tutaj także o bezpieczeństwie, rolnictwie, geodezji, ochronie środowiska. A nawet obronności. Trwają też prace nad wykorzystaniem ich w logistyce i transporcie. To jest nasza przyszłość. - podkreśla Anna Urbaniak p. o. dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Zielonej Górze.

Targi Air Drone Expo Lubuskie 2025 zostały zrealizowane przez Wojewódzki Urząd Pracy w Zielonej Górze wraz z Uniwersytetem Zielonogórskim.

Galeria zdjęć
rekrutacja.png
Rekrutacja
Więcej
Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego", POWR.03.05.00-00-Z014/18