WYJAZDY NA STUDIA
Wyjazd na studia w ramach Programu Erasmus+ może trwać od 3 do 12 miesięcy.
Wyjazd odbywa się do jednej z uczelni partnerskich.
O wyjazd może starać się osoba oficjalnie zarejestrowana na kierunku studiów prowadzącym do otrzymania dyplomu licencjata/inżyniera, magistra lub doktora, która powinna być (w momencie wyjazdu na studia) studentem co najmniej drugiego roku studiów pierwszego stopnia; w przypadku studiów II stopnia i studiów doktoranckich wyjazd może odbyć się już na pierwszym roku.
Z mobilności mogą skorzystać zarówno studenci studiów stacjonarnych jak i niestacjonarnych. Pobyt na studiach w ramach Erasmus+ nie zwalnia studenta niestacjonarnego z obowiązku opłaty czesnego.
Student wyjeżdżający na wymianę w ramach programu powinien posiadać dobre wyniki w nauce i znajomość języka obcego zgodną z wymogami językowymi uczelni/instytucji przyjmującej – co najmniej na poziomie B1, a w przypadku studentów filologii obcych co najmniej na poziomie B2.
W programie Erasmus+ możliwy jest wyjazd na studia i praktykę za granicę więcej niż jeden raz, na okres nieprzekraczający 12 miesięcy na każdym cyklu studiów (I, II, na studiach doktoranckich), niezależnie od typu i liczby okresów mobilności. W przypadku realizacji jednolitych studiów magisterskich, student może wyjechać na studia i praktykę za granicę w ramach programu Erasmus+ na okres nieprzekraczający 24 miesięcy.
Uczelnia przyjmująca nie ma prawa pobierać od studentów przyjeżdżających opłat za naukę (wpisowego, czesnego, opłat za egzaminy itp.). Może jednak pobrać opłaty związane z uzyskaniem dostępu do biblioteki lub w celu uzyskania legitymacji studenckiej.
Uczelnia macierzysta zobowiązuje się do uznania okresu studiów odbytych w uczelni partnerskiej za równoważny z okresem studiów w uczelni macierzystej (wyjazd nie wydłuża czasu studiów) pod warunkiem zrealizowania przez studenta uzgodnionego przed wyjazdem programu studiów („Porozumienie o programie zajęć” – Learning Agreement).
Student wyjeżdżający nie traci praw studenta w Polsce (co przejawia się m.in. w kontynuacji wypłat stypendiów krajowych: np. stypendium socjalnego).
Student otrzymuje dofinansowanie /stypendium wyrównujące zwiększone koszty utrzymania za granicą – stypendium nie jest przeznaczone na pokrycie pełnych kosztów wyjazdu.
Istnieje także możliwość dofinansowania wyjazdów na studia z funduszy PO WER dla studentów z mniejszymi szansami (w trudnej sytuacji materialnej lub z niepełnosprawnościami).
O wyjazd w ramach programu Erasmus+ może starać się osoba oficjalnie zarejestrowana na kierunku studiów prowadzącym do otrzymania dyplomu licencjata/ inżyniera, magistra lub doktora.
W przypadku wyjazdu na praktykę dopuszcza się udział absolwentów, przy czym kandydat musi zostać zrekrutowany do wyjazdu w trakcie ostatniego roku studiów oraz musi zrealizować i ukończyć praktyki za granicą w ciągu jednego roku od ukończenia studiów
Praktyka musi być zgodna z kierunkiem studiów i odbywać się w pełnym wymiarze godzin (min. 30h/tydzień).
Student wyjeżdżający na wymianę w ramach programu powinien posiadać dobre wyniki w nauce i znajomość języka obcego zgodną z wymogami językowymi uczelni/instytucji przyjmującej – co najmniej na poziomie B1, a w przypadku studentów filologii obcych co najmniej na poziomie B2.
W programie Erasmus+ możliwy jest wyjazd na studia i praktykę za granicę więcej niż jeden raz, na okres nieprzekraczający 12 miesięcy na każdym cyklu studiów (I, II i III stopnia), niezależnie od typu i liczby okresów mobilności. W przypadku realizacji jednolitych studiów magisterskich, student może wyjechać na studia i praktykę za granicę w ramach programu Erasmus+ na okres nieprzekraczający 24 miesięcy.
Wyjazd na praktykę trwa od 2 do 12 miesięcy.
Instytucją wysyłającą jest Uniwersytet Zielonogórski natomiast przyjmującą może być:
Studenci realizujący wyjazd na praktykę otrzymują stypendium Programu Erasmus+ dofinansowujące koszty podroży i pobytu za granicą.
Możliwe jest dofinansowanie wyjazdów na praktyki z funduszy PO WER dla studentów znajdujących się w trudnej sytuacji (Studenci w trudnej sytuacji materialnej) bądź studentów niepełnosprawnych.