uz-logo-pion-2.png

Aktualności

UZ dołączył do trzech sieci CEEPUS

10.06.2023
Logo CEEPUS
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Wydział Mechaniczny, Instytut Inżynierii Mechanicznej i Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Zielonogórskiego znalazły się na zwycięskiej liście beneficjentów programu CEEPUS na rok akademicki 2023/2024. Podstawowym celem Porozumienia CEEPUS (Central European Exchange Program for University Studies) jest wspieranie wymiany akademickiej w zakresie kształcenia oraz doskonalenia zawodowego studentów i nauczycieli akademickich.

Wydział Mechaniczny Uniwersytetu Zielonogórskiego jest instytucją partnerską w projekcie „Rozwój, edukacja i doskonalenie praktyczne w zakresie wieloaspektowej problematyki projektowania i wytwarzania wyrobów do zastosowań przemysłowych i biomedycznych” o akronimie INTEGRATION (pl.: INTEGRACJA), który znalazł się na właśnie opublikowanej zwycięskiej liście beneficjentów programu CEEPUS na rok akademicki 2023/2024. W sieci partnerskiej uczestniczy 29 podmiotów, w tym 7 z Polski i 22 z 13 następujących krajów Europy Środkowowschodniej: Albania, Bośnia i Hercegowina, Czechy, Chorwacja, Czarnogóra, Kosowo, Macedonia Północna, Mołdawia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia i Węgry.

INTEGRACJA, jako hasło przewodnie projektu, będzie realizowana na pięciu niezależnych, synergicznie powiązanych ze sobą płaszczyznach obejmujących: [1] dyscypliny naukowe; [2] kraje uczestniczące w projekcie; [3] badania naukowe, edukację, upowszechnianie wyników badań i popularyzację nauki oraz szkół naukowych; [4] współpracę instytucji partnerskich, stanowiących Uczelnie, z podmiotami przemysłowymi i organizacjami pozarządowymi; [5] cele merytoryczne, z uwzględnieniem idei zrównoważonego rozwoju i koncepcji Przemysłu 4.0. W ramach projektu planowana jest organizacja Międzynarodowej Konferencji „Osiągnięcia w Inżynierii Materiałowej i Inżynierii Produkcji do Zastosowań Ogólnych, Stomatologicznych i Medycznych” AMME-bio INTEGRATION. Naukowcy reprezentujący instytucje partnerskie są zaproszeni do publikacji artykułów w indeksowanych w bazie SCOPUS anglojęzycznych czasopismach „Magazyn Osiągnięć w Inżynierii Materiałowej i Inżynierii Produkcji” JAMME i „Archiwa Nauki o Materiałach i Inżynierii Materiałowej” AMSE oraz rozdziałów w dwóch amerykańskich książkach (NOVA Science Publishers, NY, USA), dotyczących odpowiednio materiałów inżynierskich i technologii laserowych. Projekt obejmuje także wymianę międzynarodową nauczycieli akademickich, doktorantów i studentów. Koordynatorem projektu z ramienia Wydziału Mechanicznego i osobą kontaktową jest Prof. Anna Dobrzańska-Danikiewicz.

Instytut Inżynierii Mechanicznej został instytucją partnerską sieci o tytule „Inżynieria jako język komunikacji w Europie”. W sieci partnerskiej łącznie uczestniczą 52 jednostki z krajów środkowowschodniej Europy. Koordynatorem głównym jest prof. Krzysztof Rokosz z Katedry Elektroniki i Informatyki Politechniki Koszalińskiej.
Celem przedmiotowej sieci CEEPUS jest zbudowanie kanałów komunikacji i współpracy pomiędzy inżynierami różnych dziedzin jak i możliwość tworzenia Interdyscyplinarnych Zespołów Inżynierskich. Jak powszechnie wiadomo, obecnie potrzebne jest duże doświadczenie w dyscyplinach technicznych mających zastosowanie do szerokiej gamy złożonych problemów. Stąd inżynierowie powinni być przygotowani do pracy na styku dwóch lub więcej dyscyplin – co jest odpowiedzią na wymagania stawiane przez przemysł i naukę.

Głównym zadaniem sieci jest angażowanie nauczycieli i studentów z placówek partnerskich do tworzenia projektów zespołowych. Dzięki wiedzy inżynierskiej oraz umiejętnościom miękkim (umiejętność pracy w międzynarodowym zespole) wszyscy studenci w dalszej karierze będą mogli swobodnie komunikować się i pracować w międzynarodowych firmach oraz kontynuować naukę m.in. studia doktoranckie na dowolnym uniwersytecie na świecie.

Plany na lata 2023-2024 obejmują m.in.:

  • międzynarodowe warsztaty CEEPUS na temat inżynierii powierzchni, inżynierii stosowanej i zrównoważonej oraz trendów w elektronice i informatyce na Politechnice Koszalińskiej (PL), 2023,
  • wycieczka uczestników sieci CEEPUS do Instytutu Technologii i Biznesu w Czeskich Budziejowicach (CZ), 2023,
  • rozwój mobilności długoterminowych dla pracowników i studentów; rozpoczęcie wspólnych prac doktorskich pomiędzy partnerami,
  • rozwój sieci „Freemover Mobilities” z uczelniami Montanuniversität Leoben (Austria) i Uniwersytetem Technicznym w Libercu (CZ),
  • kontynuacja współpracy z innymi Sieciami CEEPUS.

Projekt obejmuje także wymianę międzynarodową nauczycieli akademickich, doktorantów i studentów. Koordynatorem projektu z Instytutu Inżynierii Mechanicznej i osobą kontaktową jest prof. dr hab. inż. Justyna Patalas-Maliszewska oraz dr inż. Małgorzata Śliwa. 

Wydział Humanistyczny dołączył do projektu pt. „Komunikacja w opiece zdrowotnej” („Healthcare communication”), w którą zaangażowanych jest również 11 europejskich uczelni. Udział w programie "Healthcare communication" umożliwia międzynarodową wymianę doświadczeń badawczych, co przyczynia się do poszerzenia wiedzy i zrozumienia procesu komunikacji w działaniach opieki zdrowotnej. Ponadto program ten pozwala na ukształtowanie nowych kierunków w badaniach, co może przyczynić się do znaczącej poprawy jakości komunikacji w sektorze opieki zdrowotnej. Dzięki temu badacze i praktycy będą mogli skuteczniej porozumiewać się z pacjentami, co ma istotne znaczenie dla efektywności i jakości opieki medycznej.

W ramach tego innowacyjnego projektu będziemy współpracować z renomowanymi uczelniami z całej Europy. Wśród naszych partnerów znajdują się takie instytucje jak: Charles University, Faculty of Medicine in Pilsen, Department of Languages (Czechy); Comenius University in Bratislava, Jessenius Faculty of Medicine, Department of Foreign Languages (Słowacja); George Emil Palade University of Medicine, Pharmacy, Science, and Technology of Targu Mures, Petru Major Faculty of Science and Letters, Foreign Language Department (Rumunia); Masaryk University, Faculty of Medicine, Language Center (Czechy); Matej Bel University in Banska Bystrica, Faculty of Arts, Department of German Studies (Słowacja); Semmelweis University, Department of Languages for Specific Purposes (Hungary); Silesian University in Opava, Faculty of Public Policies, Institute of Paramedical Health Studies (Czechy); University of Ljubljana, Faculty of Arts, Department of Translation Studies (Słowenia); University of Belgrade, Faculty of Medicine, Department of Humanities (Serbia); University of Belgrade, School of Dental Medicine, English Language (Serbia); University of Graz, Diagnostic & Research Department of Forensic Medicine (Austria).

Projekt "Healthcare Communication" ma na celu rozwijanie umiejętności komunikacyjnych w dziedzinie medycyny i opieki zdrowotnej. Wierzymy, że nasze uczestnictwo w tym programie umożliwi nam wymianę wiedzy, doświadczeń oraz najlepszych praktyk z naszymi partnerami z różnych krajów. Nasza sieć komunikacji medycznej jest pionierską siecią, analizującą komunikację w służbie zdrowia w wielu językach i kulturach w ramach programu CEEPUS. Instruktorzy, badacze, pracownicy służby zdrowia i studenci zaangażowani w tę sieć posiadają szeroką wiedzę o międzykulturowych i między zawodowych podejściach do komunikacji medycznej. Nasze działania w ramach sieci obejmują instruktaże i badania interprofesjonalne dotyczące terminologii medycznej, komunikacji, tłumaczenia, interpretacji oraz języków o specyficznych celach. Dzięki mobilności, nasza sieć umożliwia wymianę wiedzy, materiałów badawczych oraz dydaktycznych.

Dążymy do stworzenia środowiska, w którym pacjenci będą mieli szanse odczuwać większe zadowolenie, a nauczyciele języków oraz badacze medycyny będą mieli możliwość rozwijania swoich umiejętności pedagogicznych i badawczych. Razem możemy uczynić realną różnicę w dziedzinie opieki zdrowotnej i komunikacji medycznej. Koordynatorem projektu jest: dr Anna Kuzio (a.kuzio@in.uz.zgora.pl).

Wszystkich zainteresowanych reprezentujących adekwatne dyscypliny naukowe zachęcamy do udziału w projektach CEEPUS i kontakt z ich koordynatorami na UZ!

Więcej informacji o projektach CEEPUS: https://www.ceepus.info/nw/0701-2324

 

 

rekrutacja.png
Rekrutacja
Więcej
Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego", POWR.03.05.00-00-Z014/18