uz-logo-pion-2.png

Aktualności

Kolejni naukowcy z UZ z nominacjami profesorskimi

07.11.2024
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

W środę, 6 listopada br., Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył akty nominacyjne nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki. Wśród wyróżnionych osób znalazło się trzech naukowców z Uniwersytetu Zielonogórskiego: , prof. dr hab. inż. Justyna Patalas-Maliszewska, prof. dr hab. inż. Maria Mrówczyńska, prof. dr hab. Stefan Dudra.

marek_lalko-rektor.jpgProf. dr hab. inż. Justyna Patalas-Maliszewska - profesor nauk inżynieryjno–technicznych w dyscyplinie inżynieria mechaniczna. Obecnie pełni funkcję Prorektora ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą Uniwersytetu Zielonogórskiego, od stycznia 2024 do sierpnia 2024 pełniła funkcję Prorektora ds. Współpracy z Gospodarką UZ, natomiast do grudnia 2023 była przewodniczącą Rady Dyscypliny Naukowej Inżynieria Mechaniczna UZ i dyrektorem Instytutu Inżynierii Mechanicznej UZ.

Prowadzone przez prof. J. Patalas-Maliszewską prace badawcze osadzone są w dyscyplinie inżynieria mechaniczna, z ukierunkowaniem na inżynierię produkcji w obszarze modelowania i projektowania systemów wspomagających zarządzanie wiedzą produkcyjną. Osiągnięcia prof. Patalas-Maliszewskiej znalazły swój wyraz w ponad 270 pracach, w tym ponad 180 po uzyskaniu stopnia doktora habilitowanego. Na prace te składają się m.in. autorskie monografie, takie jak opublikowana w 2022 przez Wydawnictwo Naukowe Taylor&Francis pt.: „Managing Manufacturing Knowledge in Europe in the Era of Industry 4.0” czy „Modele referencyjne zarządzania wiedzą w przedsiębiorstwie produkcyjnym” (PWN, 2019) oraz artykuły w czasopismach z Impact Factor. Na uwagę zasługuje fakt, że efekty tych prac zostały wdrożone w praktyce gospodarczej, m. in. w KGHM Polska Miedź S.A. czy Lumel S.A.

Prof. J. Patalas-Maliszewska była promotorem 7 doktorów, przygotowała wiele recenzji rozpraw doktorskich i wniosków habilitacyjnych oraz wniosków profesorskich. O znaczeniu badań prowadzonych przez prof. Patalas-Maliszewską świadczy również fakt, iż kierowała wieloma międzynarodowymi i krajowymi projektami naukowo-badawczymi (19 projektów) finansowanymi m.in. w ramach programów UE, Interreg, MNiE, NCBiR. Realizowała stypendia naukowe i uczestniczyła w krajowych i zagranicznych stażach naukowych finansowanych w ramach m.in. DAAD, MNiSW w takich ośrodkach jak Brandenburski Uniwersytet Techniczny Cottbus-Senftenberg, Niemcy, Uniwersytet w Pennsylvanii, Philadelphia, USA, Techniczny Uniwersytet w Chemnitz, Niemcy.

Prof. J. Patalas-Maliszewska jest członkiem Komitetu Inżynierii Produkcji PAN pełniąc funkcję Z-cy Przewodniczącego Komitetu. Jest członkiem międzynarodowego Komitetu Technicznego IFAC, sekcji IFAC TC 5.2. oraz IFAC TC 5.3, Polskiego Towarzystwa Zarządzania Innowacjami, Polskiego Stowarzyszenia Pomiarów Automatyki i Robotyki POLSPAR. Jest także koordynatorem na terenie Polski Międzynarodowego Konsorcjum Naukowego: SUPRA.

marek_lalko-0357-1.jpgProf. dr hab. inż. Maria Mrówczyńska - profesor nauk inżynieryjno–technicznych w dyscyplinie inżynieria lądowa, geodezja i transport. Obecnie prof. M. Mrówczyńska pełni funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Odpowiada za sprawy dotyczące innowacji i rozwoju oraz organizacji uczelni, kształcenia i spraw studenckich.

Prof. M. Mrówczyńska ukończyła Wydział Melioracji i Inżynierii Środowiska Akademii Rolniczej we Wrocławiu na kierunku geodezja i kartografia. W 2006 r. uzyskała stopień doktora, a w 2013 – doktora habilitowanego nauk technicznych w dyscyplinie geodezja i kartografia. Z Uniwersytetem Zielonogórskim związana jest od 1999 r. W latach 2016-2019 była prodziekanem ds. nauki Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska, a od 2019 do 2020 – dyrektorem Instytutu Budownictwa oraz przewodniczącą rady dyscypliny naukowej inżynieria lądowa i transport, a w latach 2020-2023 – prorektorem ds. współpracy z gospodarką.

Jest autorką lub współautorką monografii oraz podręczników, a także ponad 130 publikacji z zakresu wykorzystania sztucznej inteligencji do rozwiązywania zagadnień z geodezji inżynieryjnej oraz zastosowań AI w budownictwie, planowaniu przestrzennym i inżynierii środowiska. W obecnej kadencji zasiada w Komitecie Geodezji Polskiej Akademii Nauk, Stowarzyszeniu Geodetów Polskich oraz Polskim Związku Inżynierów i Techników Budownictwa.

Od początku pracy zawodowej współpracuje z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Jest autorką i współautorką kilkudziesięciu ekspertyz z zakresu pomiarów przemieszczeń i odkształceń obiektów budowlanych. Kierowała projektami realizowanymi wspólnie z przemysłem. Jest współautorką zgłoszeń patentowych oraz wzorów użytkowych krajowych i europejskich. Posiada uprawnienia zawodowe z zakresu geodezyjna obsługa inwestycji.

 

stefan_dudra.jpgProf. dr hab. Stefan Dudra - profesor nauk społecznych w dyscyplinie nauki o polityce i administracji. Obecnie pełni funkcję dyrektora Instytutu Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Prof. S. Dudra od 2019 r. jest dyrektorem Instytutu Nauk o Polityce i Administracji oraz Przewodniczącym Rady Dyscypliny Nauki o Polityce i Administracji. Jest także: kierownikiem Pracowni Badań nad Mniejszościami Narodowymi i Wyznaniowymi (od 2009), redaktorem naczelnym czasopisma „Przegląd Narodowościowy-Review of Nationalities” i współredaktorem „Rocznika Prawosławnej Diecezji Wrocławsko-Szczecińskiej” oraz członkiem: Komitetu Nauk Politycznych Polskiej Akademii Nauk (na kadencję 2020-2023), Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych (od 2014), a od 2020 r. członkiem zarządu Swedish Institute for Strategic Studies and Academic Research w Sztokholmie. W lutym br. został powołany do Rady Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA). W Radzie NAWA jest przedstawicielem ministra właściwego do spraw gospodarki.

Prof. S. Dudra jest profesorem nauk społecznych w dyscyplinie nauki o polityce i administracji, doktorem habilitowanym nauk humanistycznych w zakresie historii. Główne zainteresowania badawcze Profesora to: polityka wyznaniowa, polityka narodowościowa, politologia religii oraz kwestie związane z mniejszościami narodowymi i etnicznymi.

Prof. S. Dudra jest promotorem 6 doktoratów i ponad 300 prac magisterskich zakończonych nadaniem tytułu magistra politologii. Został nagrodzony Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2005). Uzyskał też nagrody Rektora Uniwersytetu Zielonogórskiego za osiągnięcia naukowe - indywidualne (2008, 2009, 2012, 2015, 2018, 2022) i zespołowe (2010, 2016).

Zdjęcia:

prof. M. Mrówczyńska - fot. Marek Lalko
prof. J. Patalas - Maliszewska - fot. Marek Lalko
prof. S. Dudra - fot. arch. prywatne

rekrutacja.png
Rekrutacja
Więcej
Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego", POWR.03.05.00-00-Z014/18