W piątek, 27 września 2024 roku, w ramach dwudniowej wizyty na Uniwersytecie Zielonogórskim, delegacja naukowców z Niemiec odwiedziła przedsiębiorstwo Ekoenergetyka-Polska S.A. w Nowym Kisielinie. W skład delegacji weszli: prof. Maximilian Eibl (Prorektor ds. nauczania i spraw międzynarodowych), prof. Martin Dix (Katedra Systemów i Procesów Produkcyjnych), prof. Matthias Niedobitek (Instytut Integracji Europejskiej im. Jeana Monneta), dr Benny Liebold (Dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej), dr Matthias Rehm (Katedra Systemów i Procesów Produkcyjnych) oraz dr Jörg Franke (Katedra Energoelektroniki). Ze strony Uniwersytetu Zielonogórskiego w spotkaniu uczestniczyli prof. dr hab. inż. Justyna Patalas-Maliszewska (Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą) oraz Karol Dąbrowski (Dyrektor Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii). Gospodarzami wizyty byli Maciej Wojeński (Współwłaściciel i Członek Rady Nadzorczej), Artur Hołodok (Wiceprezes Zarządu ds. Rozwoju) oraz Arkadiusz Kowalewski (Doradca Zarządu).
Firma Ekoenergetyka-Polska, założona w 2009 roku w Zielonej Górze, od początku swojej działalności koncentruje się na tworzeniu infrastruktury ładowania dla pojazdów elektrycznych. Obecnie przedsiębiorstwo zatrudnia około 1000 pracowników, a jego klientami są firmy z niemal całej Europy. Ekoenergetyka-Polska jest jednym z europejskich liderów w produkcji infrastruktury ładowania wysokiej mocy, a także pionierem elektromobilności.
Delegacja miała okazję zapoznać się z procesem produkcyjnym, a także odwiedzić nowoczesne laboratoria i hale produkcyjne wyposażone w najnowsze technologie. Firma, oprócz działalności produkcyjnej, prowadzi również prace badawczo-rozwojowe w zakresie innowacyjnych rozwiązań dla transportu niskoemisyjnego. W trakcie wizyty przedstawiono potencjał laboratorium CLE, które specjalizuje się w badaniach kompatybilności elektromagnetycznej (EMC). Jest to jedyne laboratorium w Polsce z infrastrukturą umożliwiającą badanie urządzeń o mocy kilkuset kilowatów i prądzie do 800A.
Goście z Niemiec byli pod dużym wrażeniem innowacyjności firmy i zapowiedzieli powrót z konkretnymi propozycjami współpracy. Na zakończenie wizyty, Pani prof. dr hab. inż. Justyna Patalas-Maliszewska (Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą UZ), złożyła podziękowania gospodarzom za organizację spotkania, życząc firmie dalszych sukcesów na międzynarodowej arenie.