uz-logo-pion-2.png

Aktualności

Tytuł profesora dla dr hab. Magdaleny Steciąg

18.03.2024
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Z przyjemnością informujemy, że Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda, nadał dr hab. Magdalenie Steciąg – dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego – tytuł profesora nauk humanistycznych w dyscyplinie językoznawstwo.

m_steciag.jpgProf. dr hab. Magdalena Steciąg jest absolwentką zielonogórskiej polonistyki ze specjalnością dziennikarską. Z Instytutem Filologii Polskiej związała się zawodowo w 2001 r., gdy powstał Uniwersytet Zielonogórski. Cztery lata później obroniła pracę doktorską na Uniwersytecie Wrocławskim. Książka została wydana pt. Informacja, wywiad, felieton. Sposób funkcjonowania tradycyjnych gatunków dziennikarskich w radiu komercyjnym (Zielona Góra 2006). Otrzymała za nią Nagrodę Rektora Uniwersytetu Zielonogórskiego. W 2012 r. opublikowała rozprawę habilitacyjną pt. Dyskurs ekologiczny w debacie publicznej, a rok później na mocy uchwały Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego uzyskała stopień doktora habilitowanego. W 2023 r. ukazała się jej kolejna monografia pt. Język w epoce antropocenu – ujęcie ekolingwistyczne.

Zainteresowania naukowe prof. Magdaleny Steciąg rozwijają się od genologii lingwistycznej przez badania nad dyskursem do szeroko rozumianej ekolingwistyki. W roku 2010 odbyła staż naukowo-badawczy na Uniwersytecie Południowej Danii w Odense, a kontakty z duńskimi językoznawcami wprowadziły ją w nurt europejskiej ekolingwistyki. Jest reprezentantką Europy Środkowej w International Ecolinguistics Association oraz członkinią Polskiego Towarzystwa Językoznawczego. Działa aktywnie w Poradni Językowej Uniwersytetu Zielonogórskiego. W kadencji 2023-2026 zasiada w Radzie Języka Polskiego przy Polskiej Akademii Nauk. Realizowała kilka projektów badawczych we współpracy ogólnopolskiej, kierowała międzynarodowym projektem w programie Sonata Bis 7 Narodowego Centrum Nauki pt. „Lingua receptiva czy lingua franca? Praktyki językowe na pograniczu polsko-czeskim w obliczu dominacji angielszczyzny (ujęcie ekolingwistyczne)”. Kieruje Zakładem Dziennikarstwa i Nauk o Mediach. Od 2023 r. jest dyrektorką Instytutu Filologii Polskiej.

Od lat związana z lokalnymi mediami. W 2004 r. wydała tomik felietonów radiowych Na każdy dzień – kobieta, a w latach 2006-2009 emitowano w Radiu Zielona Góra popularną w mieście radionowelę Jestem z Zielonej Góry, do której pisała scenariusz. W 2018 r. prowadziła wraz z prof. Romanem Sapeńką audycję „Filmopolis” w Akademickim Radiu Index. Za cykl felietonów publikowanych w Radiu Zielona Góra oraz w zielonogórskiej Gazecie Wyborczej otrzymała nagrodę w organizowanym przez Pełnomocnika Rządu ds. Równości ogólnopolskim konkursie na materiał dziennikarski poruszający problematykę równościową. Od 2021 r. pełni na Uniwersytecie Zielonogórskim funkcję pełnomocnika rektora ds. równego traktowania.

--

fot. K. Adamczewski

rekrutacja.png
Rekrutacja
Więcej
Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego", POWR.03.05.00-00-Z014/18